Winnica Racheli
Rekolekcje Uzdrawiające w USA
dla osób cierpiących z powodu aborcji
Dla kogo są rekolekcje?
Na rekolekcje zgłaszają się przede wszystkim kobiety, które cierpią emocjonalnie i duchowo z powodu straty dziecka przed narodzeniem, w szczególności osoby po doświadczeniu aborcji. Takie osoby mają objawy bezsenności czy depresji. Często zmagają się przez lata ze złością, żalem a nawet rozpaczą, której sobie na początku nie uświadamiają, albo nie widzą związku ze stratą dziecka. Czasami cierpienie kobiety potęguje się pod wpływem różnych zdarzeń życiowych, na przykład, gdy przeżyje śmierć bliskiej osoby, aborcję lub poronienie u osoby w bliskim otoczeniu. Te wydarzenia mogą przypomnieć jej o własnych przeżyciach.
Na rekolekcje przyjeżdżają nie tylko kobiety, których strata dziecka dotknęła w sposób bezpośredni. Są to także mężczyźni, którzy również cierpią. Bardzo często przeżywają oni trudne emocje, gdy uświadomią sobie, że ich zachowanie miało bezpośredni wpływ na decyzję kobiety. Na rekolekcje zgłaszają się także członkowie rodzin – na przykład inne dzieci w rodzinie, czyli dorosłe rodzeństwo nieżyjącego dziecka, rodzice kobiety lub mężczyzny (czyli dziadkowie), a także dalsza rodzina. Czasami zgłaszają się także osoby, które pracowały w miejscach, gdzie dokonywano aborcji i odczuwają w związku z tym cierpienie.
W czym rekolekcje mają pomóc?
Rekolekcje mają przynieść ulgę w cierpieniu – niezależnie od tego jak dawno nastąpiła strata. Na rekolekcje przyjeżdżają osoby, które straciły dziecko rok wcześniej, albo też tacy, którzy mieli takie doświadczenie 30 lub 40 lat temu. Rekolekcje dają każdemu szansę, aby uświadomić sobie smutek po stracie dziecka, czego nie mogli zrobić czasem przez wiele lat, ponieważ nie jest to zachowanie akceptowane społecznie. Rekolekcje odbywają się w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia. Nikt nikogo nie ocenia. Każdy ma prawo do indywidualnego przeżywania emocji, które się w nim pojawiają. Każdy ma zapewnioną dyskrecję i możliwość rozmowy z terapeutą lub innymi wspierającymi osobami.
Kto jest twórcą programu rekolekcji?
Program rekolekcji został opracowany wiele lat temu przez amerykańskiego psychologa – Theresę Burke (z domu Karmiński), która otwarcie przyznaje się do swoich polskich korzeni. Zapoczątkowała ona jedną z pierwszych grup wsparcia terapeutycznego w Pensylwanii, dla osób cierpiących z powodu dokonanej aborcji. Była to mała inicjatywa, która w niedługim czasie zaczęła przyciągać osoby zamieszkałe w innych stanach. Wszyscy uczestnicy twierdzili, że uzyskali skuteczną stabilizację i poprawę nastroju. Pierwsze rekolekcje odbyły się w roku 1986 (ponad 35 lat temu), a obecnie odbywają się w 17 krajach.
Jak wyglądają rekolekcje?
Rekolekcje trwają przez cały weekend. Zaczynają się w piątek wieczorem i trwają do niedzieli po południu. Program jest ułożony w sposób bardzo przemyślany, dostarczający wiele pięknych chwil. Celem rekolekcji jest stworzenie warunków, w których jest możliwe pozbycie się smutku i ciężaru, niesionego czasami przez wiele lat. Jest możliwość wyrażenia żalu i wypowiedzenie wszystkiego, co osoba, która doświadczyła aborcji tłumiła przez lata. Tak naprawdę od tego momentu zaczyna się proces uzdowienia. Uczestnicy zaczynają wierzyć, że mogą uzyskać przebaczenie a także pojednanie z Bogiem. Organizatorzy zapewniają warunki sprzyjające modlitwie, wraz z uczestnictwem w Mszy Św. (dla osób, które tego potrzebują).
Rekolekcje w języku polskim
Na rekolekcje zapraszamy wszystkich, którzy tego potrzebują. Zarówno te osoby, które odczuwają bardzo silne emocje po stracie, jak i osoby, które nie widzą powiązania pomiędzy swoimi doświadczeniami, a aktualnymi emocjami, ale mają przeczucie, że uczestnictwo w rekolekcjach może mieć pozytywny wpływ na ich życie. Rekolekcje odbywają się w Amerykańskiej Częstochowie, w duchowej stolicy Polonii. Zapewniamy opiekę polskiego kapłana oraz terapeuty i przygotowany do prowadzenia rekolekcji polskojęzyczny zespół. Zapraszamy zarówno kobiety, jak i mężczyzn, którzy chcą w swoim ojczystym języku przeżyć uzdrawiający czas. Do udziału w rekolekcjach zapraszamy osoby bez względu na jego bliskość z kościołem i stopień zaangażowania w praktyki religijne. Zapraszamy chrześcijan, zarówno praktykujących jak i niepraktykujących.
Zapewniamy zakwaterowanie w domu rekolekcyjnym w pojedyńczych pokojach z łazienką, a także polskie posiłki w kafeterii.